Intramural Academic Results 16-17

Intramural Academic Achievements (2016-2017)

1. Outstanding Students Awards

S1-S5: CNECCC King Chung Scholarship

 GoldSilverBronze
S11A Pun Ching Yeung1C Lam Hoi Ting1A Law Tsz Ching
S22C Wong Chun Ho2C Wong Yee Kiu2A Cai Hung Chun
S33A Chan Jackson3C Tong Cheuk Yin3C Fung Ka Hei
S44D Ng Chi Nok4D Wong Audrey4C Yip Kin Lok
S55D Lai Kei Yiu5D Li Yu Ming5D Lam Ho Wai

S6: Rev. Samuel Y. T. Lau Scholarship (2018-2019)
S66D Wong Matthew

2. The First in Class

 ABCD
S1Pun Ching YeungSzeto Ka WaiLam Hoi TingChung Cheng Yu
S2Cai Hung ChunChen Yat YiWong Chun HoHo Shuk Wah
S3Chan JacksonWong Cheong NgaiTong Cheuk YinTsui Shing Wo
S4Chan Ho ChingLiu Hau YanYip Kin LokNg Chi Nok
S5Lai Yat SumChan Wing TungChan Suet YingLai Kei Yiu
S6Cheung Tsz ChingLai Chi LamTang Siu WanPang Kam Pui

3. Subject Awards

SubjectS1S2
English Language1A Chung Lok Yi2A Cheung Wing Yan
2C Wong Audrey
English Literature1A Lui Sung Chit2A Cheung Wing Yan
Chinese Language1A Zhen Lok Yi2A Chan Tsz Ching
Mathematics (Compulsory)1D Mak Yan Tung2A Yip Kin Lok
2C Huang Hei Yuen
Integrated Science1C Tong Cheuk Yin2C Ng Chi Nok
Chinese History1A Zhen Lok Yi2A Lee Ka Wai
Geography1A Lam Hei Chun2C Ng Chi Nok
History1A Lam Hei Chun2C Ng Chi Nok
Religious Education1C Chan Sze Long2A Lee Ka Wai
Computer Literacy1D Au Tsz Wing2A Chan Kai Yeung
Music1A Wong Cheuk Yin2A Cheung Wing Yan
Visual Arts-2B Lau Lucina
Physical Education1B Lui Yu Hon
1C Lam Tsz Ying
2D Szeto Chak Fung
2A Wu Kitcho

SubjectS3S4S5S6
English Language3C Li Yuming4D Lai Cheuk Ming5E TsangYu Chin6E Tsui Chin Ting
English Literature3C Li Yuming---
Chinese Language3C Li Yuming4C Ng Yuk Man5E Tung Lok Yee6E Yip Wai Man
Chinese Literature-4A Ly Po Yi5E Chan Ka Ying6E Chan Lai Sze
Mathematics (Compulsory)3A Lau Sin Yee4C Lo Ka Ho5E Chang Sin Tung6D Lee Shun Ming Samuel
Mathematics (Module 1: Calculus & Statistics) --5D Hon Hiu Yan-
Mathematics (Module 2: Algebra & Calculus) --5D Ho Tsz Kit6D Dai Qilin
Liberal Studies3A Lai Kei Yiu4A Ly Po Yi5E Chan Hoi Man6E Li Tsz Chun
Physics3A Lau Sin Yee4D Chu Yui Kei5E Chang Sin Tung6D Lee Shun Ming Samuel
Chemistry3A Kwan Hiu Hon4D Lai Cheuk Ming5E Chan Cheuk Hin6D Lee Shun Ming Samuel
Biology3C Li Yuming4D Chu Yui Kei5E Chang Sin Tung6D Lee Shun Ming Samuel
Chinese History3C Li Yuming4C Ng Yuk Man5E Chan Ka Ying6E Yip Wai Man
Economics-4A Leung Ho Wang5E Lau Tak Kwun6A Yip Jonathan
Geography3A Lai Kei Yiu4C Pang Kam Pui5E Li Yi Ching6E Mak Yee Hang
History3C Li Yuming4D Lai Cheuk Ming5E Chan Ka Ying6E Kwok Yau Wing Evin
Religious Education3C Chi Shuk Ki4A Cheung Yu Wun5E Wan Hiu Nam Christy6C Cheung Mei Lam
Business and Economics3C Li Yuming---
Business, Accounting, and Financial Studies-4C Wong Matthew5E Yam Pak Hin6A Yip Jonathan
Computer Literacy3A Lam Hei Chit---
Information & Communication Technology-4D Lau Tsz Chun5E Tam Kwan To6D Ho Wing Cheung
Music3C Koo Lok Lam4C Poon Yan Chi5B Cheung Chun Man6C Kwan Long Ching
Visual Arts3A Lee Tsz Ching4C Cheng Nga Hung5E Tse Lok Yee6B Chau Hoi Yiu
Physical Education3D Ng Wang Hei
3C Wong Choi Wan Phoebe
4D Yuen Ho Cheung David
4B Wong Long Yee
5E Li Shing Him
5D Chan Hoi Kiu
6E Chan Natalie Hoi Ying
6D Lam Hoi Lok

4. Best Improved Students Award

 GoldSilverBronze
S11C Wong Lap Chi1D Ng Yat Yi1B Ho Oi Lam Janice
S22A Fang King Sing2A Chan Wai Man2A Lu Wing Yuet
S33A Ku Ka Lok3C Chan Sze Long3C Chung Lok Yi
S44C Lau Chun Tak4B Chu Wing Lam4D Leung Tsz Wan
S55C Li Chak Shing5D Lui En Chun Isaac5B Ng Tsz Ching