Achievements-Academics

Students Achievement (Academics)

DebateMathematicsQuizScienceSpeechWriting

2018-2019

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Hong Kong Shue Yan UniversityHong Kong Shue Yan University Inter-school Debate Competition 2019Best Debater AwardLau Tsan Yin
Sing Tao DailyThe 34th Sing Tao Inter-School Debating CompetitionFirst RoundBest Interrogative Debater Zhen Lok Yi
Sing Tao DailyThe 34th Sing Tao Inter-School Debating CompetitionFirst RoundBest Debater AwardZhen Lok Yi
HKSS Debating3rd Hong Kong Secondary Schools Debate Competition on Gender IssuesThe Best Debate Motion AwardCNEC Christian College Chinese Debate Team

2017-2018

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
New Territories Joint School Debating AssociationThe 34th New Territories Joint School Debating CompetitionSecond RoundBest Debater AwardLai Yat Sum
New Territories Joint School Debating AssociationThe 34th New Territories Joint School Debating CompetitionSecond RoundBest Debater AwardWut Ho Yiu

2016-2017

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Joint Committee for the Promotion of The Basic Law of Hong KongThe 16th Basic Law Debating Competition (Basic Law Cup)First RoundBest Debater AwardWong Tsz Kiu
New Territories Joint School Debating AssociationThe 33rd New Territories Joint School Debating CompetitionFirst RoundBest Debater AwardLeung Yan Kei
Second RoundBest Debater AwardLai Yat Sum
Sing Tao DailyThe 32nd Sing Tao Inter-School Debating CompetitionSecond RoundBest Interrogative DebaterLai Yat Sum
Second RoundBest Debater AwardWong Yu Ting

2018-2019

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2018 (Hong Kong)HeatFirst-Class AwardLeung Yu Hin

Kwok Tsz Yin

Wong Long Hei Cyrus

Zhang Tsz Ho
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2018 (Hong Kong)HeatSecond-Class AwardWong Cheuk Lu

Yu Shu Ha

Chan Hok Hoi

Kwan Kam Hung
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2018 (Hong Kong)HeatThird-Class AwardChan Ho Sin    Wan Ting Huen

Cheung Tsz Lok    Han Wing Ying

Chan Pak Wai
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2018 (Hong Kong)SemifinalFirst-Class AwardKwok Tsz Yin

Wong Long Hei Cyrus
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2018 (Hong Kong)SemifinalSecond-Class AwardZhang Tsz Ho

Kwan Kam Hung
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2018 (Hong Kong)SemifinalThird-Class AwardWan Ting Huen
The Hong Kong Mathematical Olympiad Association2019 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (AIMO) cum Hong Kong & Macao Mathematical Olympiad Open Contest "HKMO Open"Gold MedalWong Cheuk Lun    Kwok Tsz Yin

Leung Lok Lam    Cheung Tsz Lok

Chan Hok Hoi    Kwan Kam Hung
The Hong Kong Mathematical Olympiad Association2019 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (AIMO) cum Hong Kong & Macao Mathematical Olympiad Open Contest "HKMO Open"Silver MedalCai Hung Chun    Ng Ka Ho

Zhang Tsz Ho    Chan Pak Wai

Wong Chun Ho    Yeung Ching Kwong

Wong Tan Yu
The Hong Kong Mathematical Olympiad Association2019 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (AIMO) cum Hong Kong & Macao Mathematical Olympiad Open Contest "HKMO Open"Bronze MedalChan Yu Hin

Han Wing Ying
Hong Kong Hua Luo-geng Cup Mathematics Competition Association LimitedNational Hua Luo-geng Cup Mathematics Competition Hong KongThird-Class AwardKwok Tsz Yin
Pui Ching Middle School co-organized by Pui Ching Academy and Mathematical DatabaseThe 18th Pui Ching Invitational Mathematics CompetitionMeritKwok Tsz Yin

Wong Long Hei Cyrus

Hung Chi Yung

Lau Sin Yee
Po Leung Kuk and Hong Kong Association of Science and Mathematics EducationThe 21st Hong Kong Mathematical High Achievers Selection ContestFirst-Class AwardKwok Tsz Yin
Po Leung Kuk and Hong Kong Association of Science and Mathematics EducationThe 21st Hong Kong Mathematical High Achievers Selection ContestThird-Class AwardLai Christina Chau Hin
Shun Tak Fraternal Association Seaward Woo CollegeSuper 24First-Class AwardWong Long Hei Cyrus
Shun Tak Fraternal Association Seaward Woo CollegeSuper 24Third-Class AwardWong Cheuk Lun

Lo Wing Hang
Gifted Education Section of the Education Bureau and Hong Kong Federation of Eduacation Workers2018/19 Hong Kong Mathematics Creative Problem Solving CompetitionSilver AwardChen Fung

Wong Long Hei Cyrus

Mok Hiu Tong

Law Ho Pong

2017-2018

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s) 
The International Mathematical OlympiadThe 58th International Mathematical Olympiad (IMO)Gold MedalLee Shun Ming Samuel
The Moscow City GovernmentThe 2nd International Olympiad of MetropolisesFirst PlaceLee Shun Ming Samuel
Po Leung Kuk and Hong Kong Association of Science and Mathematics EducationThe 20th Hong Kong Mathematical High Achievers Selection ContestThird-class AwardYip Kin Lok

Lam Hoi Yi
Heung To Middle SchoolThe Tangram Blocks Game for Hong Kong Primary and Secondary SchoolSecond-Class HonourCheung Siu Yau
Heung To Middle SchoolThe Tangram Blocks Game for Hong Kong Primary and Secondary SchoolThird-Class HonourIp Yin Yau

Lam Hoi Yi
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2017 (Hong Kong)HeatFirst-Class AwardZhang Tsz Ho

Cheung Tsz Lok
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2017 (Hong Kong)HeatSecond-Class AwardNg Ka Ho    Wong Yee Kiu

Yeung Ching Kwong    Zhou Wing Tat

Ho Yu Hin    Cai Hung Chun

Chan Hok Hoi    Chan Ka Lok

Chan Pak Wai    Tang Long Hin

Kwan Kam Hung    Ng Chun Lok

Fong Chun Lim    Liu Shun Hang

Cheung Siu Yau    Lee Ka Him
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2017 (Hong Kong)HeatThird-Class AwardWong Chun Ho    Chung Hiu Yin

Han Wing Ying    Chan Kwun Wang

Yip Kin Lok    Lam Hoi Yi
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2017 (Hong Kong)SemifinalFirst-Class AwardCai Hung Chun

Chan Hok Hoi
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2017 (Hong Kong)SemifinalSecond-Class AwardNg Ka Ho

Kwan Kam Hung

Fong Chun Lim

Cheung Siu Yau
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2017 (Hong Kong)SemifinalThird-Class AwardWong Chun Ho

Chan Pak Wai
The Hong Kong Mathematical Olympiad Association2018 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (AIMO) cum Hong Kong & Macao Mathematical Olympiad Open Contest "HKMO Open"Gold MedalFong Hun Lim

Fong Cheuk Ting
The Hong Kong Mathematical Olympiad Association2018 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (AIMO) cum Hong Kong & Macao Mathematical Olympiad Open Contest "HKMO Open"Silver MedalChung Hiu Yin    Chan Pak Wai

Han Wing Ying    Ngai Ming Hau

Liu Shun Hang    Cheng Hau Chung Mark

Ip Yin Yau    Lam Hoi Yi
The Hong Kong Mathematical Olympiad Association2018 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (AIMO) cum Hong Kong & Macao Mathematical Olympiad Open Contest "HKMO Open"Bronze MedalLai Cheuk Yan    Lam Hong Ching

Lun Hei Lok    Cheung Siu Yau
Mathematics Education Section of EDB and the Hong Kong Institue of EducationThe 35th Hong Kong Mathematics OlympiadHeat-Geometric Construction SectionCertificates of the Best PerformanceHung Chi Yung    Koo Lok Lam

Lau Sin Yee    Kwong Cheuk Lam

Chu Yui Kei    Fong Cheuk Ting

2016-2017

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Po Leung Kuk and Hong Kong Association of Science and Mathematics EducationThe 19th Hong Kong Mathematical High Achievers Selection Contest-Second-class AwardHung Chi Yung
Po Leung Kuk and Hong Kong Association of Science and Mathematics EducationThe 19th Hong Kong Mathematical High Achievers Selection Contest-Third-class AwardChan Wing Tung    Lau Sin Yee

Kwong Cheuk Lam    Wong Yu Ting
Education Bureau, Gifted Education Section and Hong Kong Federation of Education Workers2016/17 Hong Kong Mathematics Creative Problem Solving Competition-Silver AwardLun Hei Lok    Yu Wang Yin

Chan Sze Yan    Pang Siu Chun Chris
International Mathematical Olympiad, Hong Kong Committee Limited,
Hong Kong University of Science and Technology, and Education Bureau
The 57th International Mathematical OlympiadForm 6Gold MedalLee Shun Ming Samuel
Chinese Mathematical SocietyChinese Mathematical Olympiad-Second-class AwardLee Shun Ming Samuel
True Light Middle School of HKTrue Light Girls' Invitational Mathematics Contest 2016-MeritLau Sin Yee

Chi Shuk Ki
Heung To Middle SchoolThe Tangram Blocks Game for Hong Kong Primary and Secondary School-Second-Class HonourChi Shuk Ki
Heung To Middle SchoolThe Tangram Blocks Game for Hong Kong Primary and Secondary SchoolThird-Class HonourCheung Siu Yau

Lau Sin Yee
The Hong Kong Mathematical Olympiad Association2017 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (AIMO) cum Hong Kong & Macao Mathematical Olympiad Open Contest 'HKMO Open'-Gold MedalLam Tsz Mang    Lee Chun Hin

Liu Shun Hang    Kwan Tim Chung
The Hong Kong Mathematical Olympiad Association2017 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (AIMO) cum Hong Kong & Macao Mathematical Olympiad Open Contest 'HKMO Open'Silver MedalLai Christina Chau Hin    Wong Ka Ki

Lee Ka Him    Chi Shuk Ki

Kwong Cheuk Lam    Fong Cheuk Ting

Chow Wing Tim
The Hong Kong Mathematical Olympiad Association2017 Asia International Mathematical Olympiad Open Contest (AIMO) cum Hong Kong & Macao Mathematical Olympiad Open Contest 'HKMO Open'Bronze MedalYip Kin Lok    Chan Wing Ka

Cheung Siu Yau    Lam Hoi Yi

Chan Wing Tung    Ng Yuet Wan
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2016 (Hong Kong) PreliminaryHeatSecond-class AwardLau Tsz Mang    Fong Chun Lim

Lee Chun Hin     Lam Hong Ching

Wong Ka Ki     Wan Ka Hin

Chan Wing Tung    Lau Sin Yee

Chi Shuk Ki    Kwong Cheuk Lam
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2016 (Hong Kong) PreliminaryHeatThird-class AwardWong Nga Tung    Lai Christina Chau Hin

Leung Man Yee    Yip Hoi Ying

Lee Chun Ho    Cheung Siu Yau

Lam Hoi Yi    Leung Tsz Wan

Huang Hei Yuen    Cheng Hau Chung Mark

Chung Nga Man    Poon Yong Xian

Koo Lok Lam    Wong Yu Ting
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2016 (Hong Kong) PreliminarySemifinalSecond-class AwardFong Chun Lim    Lee Chun Hin

Wan Ka Hin    Cheung Siu Yau

Cheng Hau Chung Mark    Chi Shuk Ki
The Hong Kong Mathematical Olympiad AssociationHuaXia Cup Mathematical Olympiad Contest 2016 (Hong Kong) PreliminarySemifinalThird-class AwardLeung Man Yee    Lau Sin Yee

Kwong Cheuk Lam
Pui Ching Education Centre and Pui Ching Education Centre and Mathematical DatabaseThe 16th Pui Ching Invitational Mathematics CompetitionSecondary 3MeritLau Sin Yee

Kwong Cheuk Lam
Pui Ching Education Centre and Pui Ching Education Centre and Mathematical DatabaseThe 16th Pui Ching Invitational Mathematics CompetitionSecondary 4MeritLai Cheuk Ming
Hong Kong Gifted Education Association2017 Hua Cup Stars of the Olympic Maths-Third-class AwardChan Kwun Wang

2018-2019

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Education Bureau, Hong Kong Ta Kung Wen Wei Media Group Limited and Future StarsHong Kong Reunification Cup-The 8th China Knowledge Quiz CompetitionGroup1st Runner-upWong Kim Chi

Wong Tsz Hong

Li Yuming

Lo Chi Chung
Joint Committee for The Promotion of The Basic Law of Hong KongThe 6th Vanguard of Law Quiz Competition1st Runner-upFu Yee Lam

Chan Lim Fu

Wong Tsz Hong

Chi Shuk Ki

Li Yuming
The Confucian AcademyConfucian and National Academic Knowledge Quiz Competition 20182nd Runner-upWong Cheong Ngai

Wong Kim Chi

Chan Chung Hei Bailey
Chinese Medicine Society, The Hong Kong Baptist UniversityThe 17th Chinese Medicine Knowledge Quiz CompetitionChampionChan Oi To Rachel

Ho Kwan Wing

Liu Hau Yan

Lin Sze Hang
Hong Kong Shine Tak FoundationKnowing The Basic Law Quiz Competition 20182nd Runner-upLau Kowk Pan   Wong Kim Chi

Fu Yee Lam   Chan Lim Fu

Liu Hau Yan   Wong Tsz Hong

Chi Shuk Ki   Li Yuming

Chan Chung Hei Bailey   Zhao Shan Zhang

Chau Chiu Lam

2017-2018

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Hong Kong Shine Tak FoundationKnowing The Basic Law Quiz Competition 2017ChampionFu Yee Lam    Chan Oi To

Liu Hiu Ching   Chi Shuk Ki

Zhao Shan Zhang   Chau Chiu Lam

Chan Wing Tak   Liu Ching Yi

Wong Kin Wang   Yip Chi Pan

Yip Wai Man
Prosecutoin Week 2017: Law Quiz1st runner-upWong Kim Chi
Confucian and National Academic Knowledge Quiz Competition 2017-MeritWong Tsz Hong   Tse Wang Shan

Chi Shuk Ki   Li Yuming

Lo Chi Chung   Chau Chiu Lam
The 7th Mental Health Quiz CompetitionMeritFu Yee Lam   Lin Sze Hang

Chan Oi To   Ho Kwan Wing

Chi Shuk Ki   Li Yuming

Cheung Tsz Ching   Hong Chi Ying
Hong Kong Reunification Cup-The 7th China Knowledge Quiz CompetitionIndividual1st runner-upChau Chiu Lam

Lo Chi Chung

Lau Tak Kwun

2016-2017

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Office of the Commissioner of the Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China in the Hong Kong Special Administrative Region, Education Bureau, and The Better Hong Kong Foundation 2016The 10th Hong Kong Cup Diplomatic Knowledge Contest-Bronze AwardWong Tsz Hong   Lo Chi Chung

Hong Chi Ying   Chau Chiu Lam

Yip Wai Man
Office of the Commissioner of the Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China in the Hong Kong Special Administrative Region, Education Bureau, and The Better Hong Kong Foundation 2017The 11th Hong Kong Cup Diplomatic Knowledge Contest-Gold AwardChan Yan Sze     Chan Lim Fu

Wong Tsz Hong    Chau Chiu Lam

Cheung Yin Chi
Education Bureau, The Better Hong Kong FoundationThe 2nd Inter-school Basic Law Quiz Competition-1st runner-upChan Chung Hei Bailey

Li Yuming

Cheung Tsz Ching
New Territories School Heads AssociationKnowing The Basic Law Quiz Competition-ChampionZhao Shan Zhang   Lam Wai Wang

Lau Tak Kwun   Law Ka Chun

Chan Wing Tak   Yip Chi Pan

Liu Ching Yi   Yip Wai Man

Chan Chun Man(2016 Graduate)

Chi Ka Ming(2016 Graduate)
The Hong Kong Baptist University Chinese Medicine Society 2016The 15th Chinese Medicine Knowledge Quiz Competition-ChampionCheung Tsz Ching

Hong Chi Ying

Cheung Yin Chi

Fan Hoi Kiu
The Hong Kong Baptist University Chinese Medicine Society 2017The 16th Chinese Medicine Knowledge Quiz Competition-2nd runner-upChi Shuk Ki

Li Yuming

Hong Chi Ying

Cheung Tsz Ching
Jiangxi Tourism Development Commission and Chinese Tourism and Economics TelevisionTravel Knowledge King: Jiangxi-2nd runner-upLau Hiu Ching

Wong Tsz Hong
Joint Committee for The Promotion of The Basic Law of Hong KongThe 5th Vanguard of Law Quiz Competition-1st runner-upChan Lim Fu   Li Yuming

Wong Tsz Hong   Chau Chiu Lam

Lam Wai Wang   Lau Tak Kwun

Law Ka Chun
Hong Kong Shine Tak FoundationKnowing The Basic Law Quiz Competition-ChampionChan Oi To   Fu Yee Lam

Chi Shuk Ki   Liu Hiu Ching

Zhao Shan Zhang   Chau Chiu Lam

Chan Wing Tak   Yip Chi Pan

Wong Kin Wang   Liu Ching Yi

Yip Wai Man
Department of Justice, Prosecution DivisionProsecution Week 2017: Law Quiz-SecondWong Kim Chi
The Confucian AcademyConfucian and National Academic Knowledge Quiz Competition 2017-MeritWong Tsz Hong   Tse Wang Shan

Chi Shuk Ki   Li Yuming

Lo Chi Chung   Chau Chiu Lam

2018-2019

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s) 
The Society of Hong Kong Scholars, Hong Kong Association of Heads of Secondary Schools, Hong Kong Association for Science & Mathematics Education, Hong Kong Federation of Education Workers, School of Science of Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong Science Museum, and Leisure and Cultural Services Department2019 Fun Science Competition: Ten to OneJunior FormThird Class HonourChan Yu Hin
Robot Institue of Hong Kong2019 ROBOFEST Hong KongUnknow Mission ChallengeSecond Class HonourKwok Tsz Yin

Chak Tsz Wut

Ng Chi Nok
GameFirst Class HonourLeung Yu Hin

Wong Chun Yin
The Engineering Discipline of the Hong Kong Institute of Vocational Education (IVE), Hong Kong Construction Association and the Faculty of Engineering of the University of Hong KongInfrastructure Building Competition for Secondary School 2019FinalistTop 18 out of 172 teamsChan Suet Ying

Chi Shuk Ki

Kwong Cheuk Lam

Lam Ho Wai

Wong Siu Tsung
Chinese YMCA College, U.S. Consulate General Hong Kong and Macau, The Academy of Science of Hong Kong etc.Odyssey of the Mind Hong Kong Regional Tournament 2019Problem 1- Omer to rescue, againChampionLiu Ling Chi    Tang Long Hin

Au Cheuk Yee    Lam Tsz Ying

Ho Wai Wa    Kwok Tsz Kin

Lam Tsz Mang
City University of Hong Kong, Winstars Enterprise HK Limited, HKSKH Bishop Hall Secondary School, SKH Lam Woo Memorial Secondary School and St. Paul's CollegeRobosteam 2019Senior GroupMeritTsui Hang Shing

Ng Chi Nok

Lau Sin Yee

Kwong Cheuk Lam
Astronomical Centre (Sponsored by Sik Sik Yuen), in association with the Hong Kong Space MuseumDark-sky-friendly Lighting Fixture STEM Competition2nd runner-upWong Tsz Kei

Li Yuming

Lo Wai Yan

Lai Chun Hei

2017-2018

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s) 
Hong Kong Association for Science and Mathematics Education2018 Fun Science CompetitionSenior GroupSecond Class Honour
Best Design Award
Lau Sin Yee
Chi Shuk Ki
Hong Kong Federation of Youth GroupsCreative Coder CompetitionJunior GroupGold Medal
Best Installation Design Award
Best Coding Crew Award
Chi Shuk Ki
Lau Sin Yee
Kwong Cheuk Lam
Chan Ka Chun
The Chinese University of HK and HK Technology Education AssociationHK Tech Challenge Game 2017Senior GroupVEX Robotics Competition
Promising Award
Lo Ka Ho
Chan Chun Sing
Kwong Cheuk Lam
Chan Ka Chun
Chinese YMCA College, U.S. Consulate General HK and Macau, The Academy of Science of HK,etc.Odyssey of the Mind Hong Kong Regional Tournament 2018Problem 1 – Triathlon Travels (Division 2)1st Runner-upChiu Chung Yan    Ho Wai Wa

Cheng Hau Chung Mark    Lam Pui Kwan

Lin Sze Hang    Keung Po Ching

Ng Chi Nok
Chinese YMCA College, U.S. Consulate General HK and Macau, The Academy of Science of HK,etc.Odyssey of the Mind World Finals 2018Problem 1 – Triathlon Travels (Division 2)-Tsui Hang Shing    Chiu Chung Yan

Ho Wai Wa     Lam Pui Kwan

Lin Sze Hang     Keung Po Ching
City University of HK, Winstars Enterprise HK Ltd., etc.ROBOSTEAM 2018Senior GroupBest Coding Award
Best Cooperation Award
Lee Man Yin
Lee Yee Nok
Chan Chun Sing
Lo Ka Ho
Hong Kong Polytechnic UniversityPolyU Engineering Summer Day Camp
Project Challenge
Secondary 5ChampionTai Tsun Fei

2016-2017

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Hong Kong Association of Computer Education, Education Bureau,
Government of the Hong Kong Special Administrative Region, and
Department of Computer Science and Engineering of The Chinese University of Hong Kong
The Hong Kong Olympiad in Informatics HKOI 2016/17Senior GroupBronze AwardHo Wing Cheung
The Society of Hong Kong Scholars, Hong Kong Association of Heads of Secondary Schools,
Hong Kong Association for Science & Mathematics Education, Hong Kong Federation of Education Workers,
School of Science of Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong Science Museum, and
Leisure and Cultural Services Department
2017 Fun Science Competition: Stay Right ThereSenior FormFirst Honour AwardLee Man Yin
Junior FormSecond Honour AwardPoon Yong Xian
Junior FormSecond Honour AwardZheng Yuqian
EVERBEST Technologies Ltd , Coding 101 Ltd. and Innovation and Technology CommissionMakeblock STEM Challenge Cup-Honourable MentionNg Chi Nok

Lo Ka Ho

Chan Chun Sing
Joint School Information Technology AssociationHK Formula M-2nd runner-upChan Sze Yan

Chi Shuk Ki

Lo Ka Ho
Joint School Information Technology AssociationHK Smart Line Following Contest-Honourable MentionNg Chi Nok

Lee Man Yin

Chan Chun Sing (F.4D)
The Hong Kong Institution of Engineers (HKIE)Electrical Engineering and Students-HKIE 40th Anniversary Solar Power Model Car Design Competition 2016-Champion and Most Popular Model CarChi Shuk Ki

Lau Sin Yee

Kwong Ho Yin

Liu Wai Chun
The Hong Kong Institution of Engineers (HKIE)Electrical Engineering and Students - Solar Power Model Car Design Competition 2017-Champion and Best Craftsmanship AwardWong Jeffrey

Chi Shuk Yiu

Ng Chi Nok

Chi Shuk Ki
The Hong Kong Federation of Youth Groups2016 Hong Kong Green Tech Competition-Honorable MentionChan Ka Chun

Lee Man Yin

Liu Wai Chun

Kwong Ho Yin
The Engineering Discipline of the Hong Kong Institute of Vocational Education (IVE),
Hong Kong Construction Association, and The Faculty of Engineering of The University of Hong Kong
Infrastructure Building Competition for Secondary Schools 2017-Final Competition TeamLee Man Yin

Lee Ka Yi

Chu Yui Kei

Lee Yee Nok

Ho Chun Sang

2018-2019

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Hong Kong Schools Music and Speech AssociationThe 70th Hong Kong Schools Speech Festival (Speech Contest in Chinese)Dramatic Duologue (F.2)ThirdChiu Tim Yau
Dramatic Duologue (F.2)ThirdChan Ho Sin
Girls' Solo Prose Reading in Putonghua (F.2)SecondYu Tsz Ying
Girls' Solo Prose Reading in Cantonese (F.2)ThirdLeung Wai
Boys' Solo Prose Reading in Cantonese (F.2)ThirdYeung Ching Kwong
Girls' Solo Verse Speaking in Putonghua (F.2)ThirdLiu Ching Yuet
Boys' Solo Verse Speaking in Putonghua (F.2)SecondHuang Bohan
Choral Verse Speaking in Putonghua (F.1)Third1C and 1D
Hong Kong Schools Music and Speech AssociationThe 70th Hong Kong Schools Speech Festival (Speech Contest in English)Girls' Solo Verse Speaking (Secondary 1)SecondLo Wing Hang
Girls' Solo Verse Speaking (Secondary 1)ThirdLau Sum Yuet
Girls' Solo Verse Speaking (Secondary 4)SecondHa Maggie
Putonghua Jiaoshi Xuehui2019 Putonghua Jiaoshi Xuehui Speech ContestFirstYu Tsz Ying
ThirdHuang Bohan
Kwai Chung & Tsing Yi District Culture & Arts Co-Ordinating Association LimitedThe 2nd Hong Kong Academic Chiese Idiom Story Speech CompetitionFirstHuang Bohan
Putonghua Jiaoshi XuehuiThe 19th Hong Kong Academic Prose Reading in PutonghuaThirdChan Wai Man
ThirdLiu Ching Yuet
ThirdLeung Wai

2017-2018

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Hong Kong Schools Music and Speech AssociationThe 69th Hong Kong Schools Speech Festival (Speech Contest in Chinese)Dramatic Duologue (F.2)ThirdWong Yan Yuet
Dramatic Duologue (F.2)ThirdWang Ham
Dramatic Duologue (F.5)ThirdTso King Hing
Dramatic Duologue (F.5)ThirdCheung Fung Ying
Girls' Solo Verse Speaking (F.1)SecondLeung Wai
Girls' Solo Verse Speaking in Putonghua(F.1)ThirdYu Tze Ying
Boys' Solo Prose Reading in Putonghua(F.1)SecondHuang Bohan
Hong Kong Schools Music and Speech AssociationThe 69th Hong Kong Schools Speech Festival (Speech Contest in English)Dramatic Duologue (Secondary 5 to 6)FirstLee Ka Yi
Dramatic Duologue (Secondary 5 to 6)FirstTai Tsun Fei
Dramatic Duologue (Secondary 5 to 6)SecondChoy Tung
Dramatic Duologue (Secondary 5 to 6)SecondChan Ka Ying
Girls' Solo-verse SpeakingThirdYeung Shuk Ching
Boys' Solo-verse SpeakingThirdKwan Kam Hung

2016-2017

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
Hong Kong Schools Music and Speech AssociationThe 68th Hong Kong Schools Speech Festival (Speech Contest in Chinese)Dramatic Duologue (F.1)ThirdWang Ham
Dramatic Duologue (F.1)ThirdWong Yan Yuet
Dramatic Duologue (F.3)SecondWut Ho Yiu
Dramatic Duologue (F.3)SecondYuent Sau Ling
Dramatic Duologue (F.4)ThirdTso King Hing
Dramatic Duologue (F.4)ThirdCheung Fung Ying
Girls' Solo Verse Speaking (F.3)SecondLai Yat Sum
Girls' Solo Verse Speaking (F.3)SecondWong Yu Ting
Girls' Solo Verse Speaking in Putonghua (F.5)ThirdNg Wing Hei
Girls' Solo Prose Reading (F.1)FirstChan Yuet Ting
Girls' Solo Prose Reading in Putonghua (F.5)SecondTang Yu Kin
Girls' Solo Prose Reading in Putonghua (F.5)ThirdLau Oi Ying
Choral Verse Speaking in PutonghuaFirst1A
Hong Kong Schools Music and Speech AssociationThe 68th Hong Kong Schools Speech Festival (Speech Contest in English)Dramatic Duologue (Secondary 5 to 6)SecondChoy Tung
Dramatic Duologue (Secondary 5 to 6)SecondChan Ka Ying
Dramatic Duologue (Secondary 5 to 6)SecondTang Yu Kin
Dramatic Duologue (Secondary 5 to 6)SecondTsang Yu Chin
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)SecondNg Yuet Wan
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)SecondChoy Tung
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)SecondLeung Hoi Ching
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)SecondLee Hiu Man
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)SecondNg Wing Hei
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)SecondTsang Yu Chin
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)ThirdYau Man Ching
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)ThirdNg Lok Hei
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)ThirdWong Long Yee
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)ThirdChan Chun Sing
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)ThirdLeung Kwok Lam
Rehearsed Original Scene (Secondary 4 to 6)ThirdSit Ka Chun

2018-2019

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
灼華文字工藝坊灼華文字工藝創作獎-創作獎賴一心
-創作獎楊秀鈴
港大及中大青年文學獎協會第45屆青年文學獎-優異獎及少年作家獎楊秀鈴
全港青年學藝比賽大會全港青年學藝比賽中文故事創作優異獎鄭雨芊
大龍樹(廈門)文化傳媒及台灣龍騰文化有限公司龍少年文學獎初中組二等獎楊秀鈴
香港中華文化促進中心2018-2019中國中學生作文大賽-金獎楊秀鈴
優異獎盧曼怡
優異獎葉嘉熙
優異獎甄樂兒
優異獎鍾雅雯
優異獎賴一心

2017-2018

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
香港品質保證局第十屆理想家園比賽-季軍陳穎彤
香港中華文化促進中心2017-2018中國中學生作文大賽-金獎夏濼庭
-優異獎葉嘉熙
-優異獎繆詠詩
-優異獎任婉銘
-優異獎賴己遙
-優異獎林珺婷
灼華文字工藝坊灼華文字工藝創作獎-創作獎夏濼庭
-創作獎任婉鑫
香港青年旅舍協會(YHA)賽馬會美荷樓香港精神學習計劃「兩代情」徵文比賽-優異獎賴己遙
-優異獎池淑棋
學生文藝第四屆香港中學生文藝散文即席揮毫大賽2018初中組優異獎葉嘉熙
初中組優異獎賴一心

2016-2017

OrganiserEventSection/DivisionAwardName of Student(s)
灼華文字工藝坊灼華文字工藝創作獎-創作獎得主夏濼庭
-創作獎得主任婉鑫
-創作獎得主何樂晴
-創作獎得主戴其霖
香港中華文化促進中心中國中學生作文大賽-優異獎夏欣彤
-優異獎黎鈺明
-優異獎鄧嘉寶
-優異獎吳鈺汶
-優異獎夏濼庭
-優異獎陳嘉瀅
香港青年旅舍協會(YHA)賽馬會美荷樓香港精神學習計劃「兩代情」徵文比賽-優異獎賴己遙
-優異獎池淑棋