Intramural Academic Results

Intramural Academic Achievements

2020-2021

1. Outstanding Students Awards

S1-S5: CNECCC King Chung Scholarship

 GoldSilverBronze
S11C Lui Ching Yi Teresa1A Chan Chun Hei Heyvis1A Pang Sui Sum
S22C Wong Tsz Yau2A Lee Pui Ting2A Ng Tsun Kiu Marcus
S33A Pun Ching Yueng3C Chau Kwan Ho3A Lam Pui Wun
S44D Wong Chun Ho4C Cai Hung Chun4A Wong Chun Hoi
S55C Chan Jackson5D Wang Ham5D Lam Hong Ching

S6: Rev. Samuel Y. T. Lau Scholarship (2019-2020)
S66D Yip Kin Lok

2. The First in Class

 ABCD
S1Chan Chun Hei HeyvisSin Pak HinLui Ching Yi TeresaLee Suet Yu
S2Lee Pui Ting
Tsang Hiu Lam
Wong Tsz Yau
Chan Wai Shing
S3Pun Ching Yeung
Cheung Tan Sui Kary
Chau Kwan Ho
Chim Chun Hei
S4Wong Chun Hoi
Fang King Sing
Cai Hung Chun
Wong Chun Ho
S5Chen Yuet Ting
Chiu Chung Yan
Chan Jackson
Wang Ham
S6Ng Tsz Chi
Wong Tsz Kiu
Lam Hoi Yi
Wong Audrey

3. Subject Awards

SubjectS1S2S3S4S5S6
English Language1A Pang Sui Sum
2A Lee Pui Ting
3A Pun Ching Yeung
4A Chan Sum Yi
5B Lai Cheuk Yan
6D Ng Chi Lok
English Literature1A Pang Sui Sum
-----
Chinese Language1A Liang Xiaojing
2C Lau Sze Chun
3C Lam Hoi Ting
4D Wong Chun Ho
5B Zhen Lok Yi
6A Ng Tsz Chi
Chinese Literature---4C Chan Wai Man
5D Yip Ka Hei
6B Jiang Chuanyuan
Mathematics (Compulsory)1A Kwok Ching Lam
2A Lee Pui Ting
3A Leung Lok Lam
4D Wong Chun Ho
5C Tong Cheuk Yin
6D Yip Tin Yau
Mathematics (Module 1: Calculus & Statistics)----5C Chan Jackson
6D Wong Tsz Hin Harris
Mathematics (Module 2: Algebra & Calculus)----5C Lam Hei Chun
6C Lee Ka Him
Liberal Studies---
4A Wong Ching Hoi
5B Zhen Lok Yi
6B Jiang Chuanyuan
Physics--3A Pun Ching Yeung
4D Wong Chun Ho
5D So Chin Man
6D Chau Chun Ting
Chemistry--3A Pun Ching Yeung
4B Fang King Sing
5D Wang Ham
6D Ng Chi Nok
Biology--3A Pun Ching Yeung
4D Wong Chun Ho
5D Wang Ham
6D Yip Kin Lok
Integrated Science1A Chan Chun Hei Heyvis
2C Wong Yat Chun
----
Chinese History1A Liang Xiaojing
2C Lau Sze Chun
3C Chau Kwan Ho
4B Chow Ching Lam
5D Wong Cheong Ngai
6D Fu Yee Lam
Economics---4A Lu Wing Yuet
5C Chan Jackson
6D Lo Wing Yan Vanessa
Geography1C Cheung Sung Ching Jeff
2A Lee Pui Ting
3C Chau Kwan Ho
4D Chan Pak Wai
5A Wong Yan Yuet
6A Lok Ship Simeon
History1A Chan Chun Hei Heyvis
2C Wong Tsz Yau
3C Chau Kwan Ho
4A Zhang Tsz Ho
5A Chin Lok Wang
6B Lau Tsan Yin
Life and Society
--3C Cheung Hang
---
Religious Education1C Lui Ching Yi Teresa
2C Wong Tsz Yau
3C Suen Chung Yan
4C Chan Wai Man
5B Wu Cheuk Yiu
6D Wong Audrey
Business and Economics--3A Pun Ching Yeung
---
Business, Accounting, and Financial Studies---4B Yeung Ching Kwong
5D Lau Kwok Pan
6D Liu Hau Yan
Computer Literacy1A Chan Chun Hei Heyvis
2A Ng Tsun Kiu Marcus
3A Pun Ching Yeung
---
Information & Communication Technology---4B Lai Yuen Ying
5C Wong Ka Ki
6C Wong Jeffrey
Music1A Cheung Lok Sum
2A Lee Cheuk Ying
3C Chau Kwan Ho
4C Cheung Siu Uen
5C Lam Hei Chun
6D Ng Chi Nok
Visual Arts-2A Lum Sum Oi Valerie
3C Chan Ho Sin
4A Chan Sum Yi
5C Wong Ka Ki6A Yam Yuen Ming
Physical Education1C Lui Ching Yi Teresa & 1C Lu Zirui
2A Ng Tsun Kiu Marcus & 2A Wong Lok Lam
3C Lau Sum Yuet & 3D Wong Tsz Yat
4C Chan Wai Man & 4D Wong Chun Ho
5B Wu Cheuk Yiu & 5C Yiu Ting Him
6B Sung Sin Yiu & 6D Huang Bohan

4. Best Improved Students Award

 GoldSilverBronze
S11D Leung Hoi Ching
1D Lin Edison
1D Lee Suet Yu
S22C Wan Pak Lam
2A Lin Yee Wang
2C Tse Sum Yiu
S33A Wu Cheuk Fung Jeffrey
3D Lin Hin Lung
3C Wong Cheuk Lun
S44B Li Wing Yiu
4C Lau Chi Yeung
4C Tsang Hiu Laam
S55C Lui Tsun Ho
5D Lau Kwok Pan
5C Cheng Man Wai